CZ EN DE NEW

Příběhy uživatelů: Petra Vašinová.zpět

Líbí se mi, jak je měření pomocí mySASY rychlé a přesné.

V nové sérii blogů s názvem "Příběhy" vám budeme sdílet zkušenosti, dojmy a postřehy, které nám přichází přímo od našich uživatelů. První příběh nám poslala bývalá profesionální atletka Petra Vašinová, která se nyní pravidelně umisťuje na předních příčkách běžeckých "hobby" závodů.

O MySasy a měření variability srdeční frekvence už jsem měla ponětí nějakou dobu. Když jsem studovala na vysoké škole, moje bakalářská i magisterská práce byly zaměřeny právě na toto téma. Tehdy jsem jako profesionální běžkyně ještě trénovala 7-10 krát týdně a přitom jsem se pravidelně měřila pomocí Varia Cord TF4. Měření měla své výhody, ale i nevýhody. Velkou nevýhodu jsem spatřovala v brzkém ranním vstávání, protože měření trvala poměrně dlouho (40 minut), navíc, než jsem zapnula počítač a zapojila do něj celý přístroj, tak to vše zabralo až 60 min, což byl celkový čas, který jsem mohla raději věnovat spánku. Výhodou ovšem bylo, že se nám měřením spektrální analýzy variability srdeční frekvence podařilo odhalit např. anémii (chudokrevnost), nebo jak vhodně optimalizovat trénink ve vysoké nadmořské výšce aj. Tedy pro trénink výborná pomůcka. Po ukončení výzkumu jsem musela zařízení vrátit, a tak mé měření na čas skončilo, nicméně ze získaných informací jsem v tréninku těžila ještě dlouho poté.

 

Nyní už se běhu věnuji jen volnočasově při práci. To znamená, že si jdu 5-6 krát týdně zaběhat s hlavním cílem vyčistit si hlavu. Nicméně pořád nějaké motivace a cíle jsou. Opravdu hodně mě baví závodit např. v rámci seriálu RunTour, který nabízí můj oblíbený 10 km silniční závod, kde se stále ještě ve své kategorii umisťuji docela dobře, a navíc je zde skvělá parta lidí. A protože trénink stále více bolí, přemýšlela jsem nakolik je každá jeho část efektivní, zvláště, když si nyní již nesestavuji žádný tréninkový plán a trénuji jen podle pocitů. Když jsem unavená, jdu volný běh, a když mám naopak plno energie a potřebuju se tzv. vybít a unavit, zařadím pořádnou intenzitu.

 

A protože mě opravdu zajímalo, zda můj “pocitový” trénink tělu dává ještě nějaké impulzy, rozhodla jsem se vyzkoušet mySASY a vrátila se k dennímu měření variability srdeční frekvence. Byla jsem zvědavá, zda bude celý proces měření také tak zdlouhavý, jako v případě Varia Cord TF4, ale byla jsem mile překvapená, jak to mobilní aplikace od mySASY perfektně urychluje. Ráno jen nasadím pás, který mám v nočním stolku u postele, zapnu appku a měřím. Je to super. Standardní měření mi teď trvá 20 minut, což je úplná paráda. Díky tomu teď můžu sledovat reakce svého těla na trénink spolu s pracovní náplní a korigovat jej, aby byl maximálně efektivní, aniž bych měřením strávila celé své mládí :).

 

Když mám teď jako pomocníka mySASY, musím přiznat, že jsem v tréninku přidala na intenzitě, jelikož jsem poměrně často byla podle výsledků zregenerovaná, ač jsem se tak příliš necítila. mySASY mi tak ukázalo, že mé tělo na ten můj “pocitový” trénink už je trochu imunní a moc nereaguje. Pro mě je tedy mySasy určitě fajn motivace, abych do toho ještě trochu více šlápla. Přitom mi poradí, kdy také přibrzdit. Jednou jsem se nechala nahecovat kamarádem do náročných výběhů do vrchu a to bylo na mé tělo příliš, což mi mySASY náležitě připomínalo ještě několik dní potom. Takže je mySASY podle mě skvělý pomocník při tréninku jak pro hobby běžce, tak i pro profíky. Podle mě to hobby běžci pomůže lépe se rozhodovat jaký trénink zařadit a když chybí motivace, tak i upozorní, jaká by to byla velká škoda trénink vynechat. Díky tomu jsem přesvědčena, že to pomůže zlepšit výkon. A co se týče profi běžců, tam si myslím, že to může pomoci předejít přetrénování (nebo min. kumulaci nevhodné zátěže), ale i nedotrénování, když už je tělo na trénink prostě imunní. Navíc je v dnešní době je fajn se umět na chvilku zastavit, a to mi mySasy umožní každé ráno na 20 min také. Lze to využít pro vnímání dýchání nebo pro utřídění myšlenek :). Je to prostě bezva. Těším se na další měření i úpravy tréninku a možná přidám i podrobnější článek. Mějte se.. Pro inspiraci zde je můj, “mírně nereaktivní”, profil:

 

© 2021 mySASY