CZ EN DE NEW

Jak často monitorovat SA HRV?

Standardní ranní měření Vám umožňuje hodnotit vliv činností z PŘEDCHOZÍHO DNE na Váš organismus. Na základě toho plánovat, či upravovat následující režim.  

Obecné přístupy:

Denně (ideál) - Takový přístup Vám umožní sledovat detailní reakci organismu na předcházející zátěž a další události běžného života ovlivňující rovnováhu Vašeho ANS. Získáte tak dokonalý přehled, jak Váš organismus reaguje, na jaký podnět. To Vám umožní naučit se „řídit“ rovnováhu organismu, tak jak to nejlépe vyhovuje plánovanému tréninku.

2 – 4 x týdně (optimum) – především po dnech, které měly cíleně změnit rovnováhu v organismu (po významném zatížení, po cílené regeneraci, po „události“ u které nevíte jakou reakci očekávat) pro sledování/ověření, zda se předpokládaný vliv tréninku skutečně vyvolal v organismu očekávanou reakci.

1x týdně (minimum) – tento přístup již nevyužije optimálně možností metodiky. Zajistí však sledování obecného (spíše dlouhodobého) trendu, který může například včas odhalit případné chronické přetěžování organismu a tím předejít stavu přetížení či přetrénování.

Realita:

V reálném životě je asi nejvhodnější výše zmíněné přístupy střídat a měnit v návaznosti na úroveň řízení tréninku, výkonnost uživatele a aktuální tréninkový režim.

Připravuji se na hranici možností, připravuji se na vrcholný moment sezóny, potřebuji odhalit příčinu či překonat výkonností problémy – monitoruji se denně.

Vše v přípravě běží jak má, chci mít jistotu, že se efekt tréninku negativně nemění – monitoruji se 2 – 4x týdně.

Jsem ve fázi tréninku, která mne výrazně nezatěžuje, nebo nejsem z jakýchkoli příčin schopen ovlivnit následující fyzické zatížení – monitoruji se 1x týdně, abych předešel neočekávanému zhoršení rovnováhy/stavu organismu.

© 2023 mySASY