CZ EN DE NEW

Konec iluzím: Když nemůžeš, tak uber!zpět

Kvalita > Kvantita

Trénujete stále více, ale vaše výkony místo toho, aby rostly, spíše stagnují, nebo se dokonce zhoršují? A co kdyby právě v tom byl ten problém? Stejně totiž, jako je důležité náročnost tréninků zvyšovat, je nutné znát své limity a umět si v pravý moment říct dost.

Bohužel jde o obvyklý scénář, a to především u sportovců, kteří se zaměřují výhradně na odtrénování předepsaného plánu. V potaz už neberou stav svého organismu nebo to, jestli právě jimi zvolený tréninkový plán sedí na míru jejich současným schopnostem, tělesné konstituci nebo schopnosti dostatečné regenerace a adaptace na trénink.

V čem to tedy vězí?

Problém všech pokusů o kopírování tréninkových plánů nebo kumulování zátěže v podobě maxima kilometrůintenzit a podobně spočívá v tom, že nikdy nedokáže zohlednit reálné vlivy okolí, jako je například špatný průběh regenerace vlivem slabé genetiky, stravy, spánku a podobně.

Klíčem k úspěchu je uvědomit si, že nikdo není stejný a že hlavním cílem tréninku je zlepšování sene sbírání bodů a odznaků v aplikaci chytrého zařízení, počet provedených shybů nebo rostoucí tempo. Ono to „zlepšování se“ totiž mnohdy s uvedenými body, odznaky, metry či kilometry vůbec nemusí souviset.

Hlavním předpokladem ke zdokonalování se je totiž schopnost těla trénovat. A tato schopnost není u každého jednotlivce stejná. Je dána silou tzv. autonomního nervového systému (ANS) – čím silnější náš systém jetím lépe dokážeme na tréninkové podněty z okolí reagovat. A bohužel většina lidí, kteří intenzivně pracují, mají špatný spánkový režim nebo extrémně trénují, aniž by dostatečně kompenzovali okolní stres, si může svůj ANS unavit. A s unaveným ANS natrénovat příliš mnoho nejde. Závod sice možná vydržíte, ale stagnujete na podobném nebo dokonce horším výsledku jako v minulých letech. Často navíc může docházet ke zraněním či chronickýmbolestem. A tělo tak celkově strádá.

Jak z tohoto kola ven?

Abyste se takovým situacím vyhnuli, stačí opravdu málo! Nemusíte nic víc, než si ráno o 5 minut přivstat a změřit se pomocí hrudního pásu a mobilního telefonu v aplikaci mySASY. Přímo na dashboardu vám pak aplikace ukáže, jestli si můžete v daném dni v tréninku přidat, máte trénovat tak, jak jste měli v plánu, nebo byste měli raději zvolnit. Po 8 měřeních vám aplikace vygeneruje i vlastní tréninkový profil, díky kterému budete vědět, jak jste na tom z dlouhodobého hlediska.


 

Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma – více informací zde.

© 2023 mySASY