CZ EN DE NEW

Konec iluzím: Když nemůžeš, tak uber!zpět

Kvalita > kvantita

Odběhaných, najetých a uplavaných kilometrů přibývá, tréninkových hodin stejně tak, ale výkonnost místo toho, aby rostla, stagnuje, nebo dokonce klesá? A co kdyby právě v tom byl ten problém? Stejně totiž, jako je důležitá kvantita tréninků, je nutné znát své limity a umět si v pravý moment říct dost.

Bohužel jde o obvyklý scénář, a to především u triatlonistů, kteří se zaměřují výhradně na odtrénování předepsaného plánu. V potaz už totiž neberou stav svého organismu nebo to, jestli právě daný tréninkový plán sedí na míru jejich schopnostem, tělesné konstituci nebo možnosti dostatečné regenerace a adaptace.

 

V čem to tedy vězí?

 

Problém v kopírování tréninkových plánů od ostatních sportovců nebo zvyšování zátěže v podobě kilometrů nebo intenzity spočívá v tom, že nikdy nedokážeme zohlednit reálné vlivy okolí, jako je například špatný průběh regenerace vlivem genetiky, stravy nebo spánku.

 

Klíčem k úspěchu je uvědomit si, že nikdo není stejný a že hlavním cílem tréninku je zlepšování se, ne sbírání bodů a odznaků v aplikaci svého sporttesteru, počet odtrénovaných hodin nebo stále rostoucí tempo „volných“ regeneračních tréninků. Ono zlepšování se totiž mnohdy s uvedenými body, odznaky, kilometry nebo časem vůbec nemusí souviset.

 

Hlavním předpokladem ke zdokonalení je totiž schopnost těla trénovat. A tato schopnost není u každého jednotlivce stejná. Je dána silou tzv. autonomního nervového systému (ANS) – čím silnější tento náš systém je, tím lépe dokážeme na tréninkové podněty z okolí reagovat. A bohužel většina triatlonistů, kteří pracují, mají zhoršený spánkový režim nebo trénují nad svůj limit, aniž by dostatečně kompenzovali okolní stres, si může svůj ANS vyčerpat.

 

A s vyčerpaným ANS natrénovat příliš mnoho nejde. Krátký závod sice vydržíte, ale dlouhodobě očekávejte spíš stagnaci nebo horší výsledek, než v který jste doufali. Často navíc může docházet ke zraněním (a to i chronickým) či dlouhotrvajícím bolestem.

 

Více o ANS ve videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=4p-O-eAcvF0&

 

Jak z tohoto kola ven?

 

Abyste se takovým situacím vyhnuli, stačí opravdu málo! Nemusíte nic víc, než si ráno o 5 minut přivstat a změřit se pomocí hrudního pásu a mobilního telefonu v aplikaci mySASY. Přímo na dashboardu vám pak aplikace ukáže, jestli si můžete v daném dni v tréninku přidat, máte trénovat tak, jak jste měli v plánu, nebo byste měli raději zvolnit. Po 8 měřeních vám aplikace vygeneruje i vlastní tréninkový profil, díky kterému budete vědět, jak jste na tom z dlouhodobého hlediska.

 


 

 

Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma.

 
 

© 2023 mySASY