CZ EN DE NEW

Rozhovor s basketbalistou Patrikem Audouzpět

Patrik Auda: Jde jen o to se nevzdávat. Navzdory tomu, v jaké situaci jsme. Snažit se být lepší každým novým dnem!

S oporou národního týmu, které v jeho tréninku dlouhodobě pomáhá mySASY, jsme se bavili o řadě témat – o Japonsku, ve kterém hraje za klub Yokohama B-Corsairs, o olympijských hrách, jaké to je už od devatenácti let žít v zahraničí a konečně i o tréninku a motivaci se neustále výkonnostně posouvat.

Máš životní motto, kterým se řídíš i ve sportu?

Moje asi nejoblíbenější motto je to, které mám i vytetované na pravé ruce: „Play the Hand you're dealt.“ Ve volném překladu: „Hraj s kartami, které dostaneš.“ Ne každý se narodí s velkým talentem, úžasnými fyzickými dispozicemi pro sport nebo v bohaté rodině. To ale neznamená, že nemůže tvořit a začít budovat něco z toho mála, co má. Jde jen o to se nevzdávat, navzdory tomu, v jaké situaci je. Snažit se být lepší každým novým dnem.

Momentálně hraješ v Japonsku. Jací jsou tamní fanoušci?

Řekl bych, že Japonci jsou všeobecně vstřícní a respektující lidé. Promítá se to určitě i v tom, jací jsou fanoušci na zápasech. Vlastně celou sezonu nás podporovali na všech zápasech a bylo úplně jedno, jestli jsme vyhráli nebo prohráli. Celkově nám moc fandili a vesměs byly jenom pozitivní ohlasy. To je třeba úplně něco jiného, než co jsem zažil ve svých angažmá po Evropě. Ať už to bylo například v Itálii nebo ve Francii, kde jsme po vyhraných zápasech byli pro všechny hrdinové, ale když přišla šňůra několika proher, tak se k nám otočili zády a tvářili se, že my jsme ti nejhorší hráči na světě.

Co pro tebe bylo po příchodu do Japonska na aklimatizaci nejtěžší? Zvykl sis na nové prostředí rychle?

Žiji v zahraničí už od svých devatenácti let. Byl jsem na univerzitě ve Spojených státech a potom jsem hrál profesionálně v několika zemích po Evropě. Téměř každý rok nový tým, nové prostředí. Nikdy jsem neměl problém si na něco zvyknout. Mám rád výzvy a rozumím tomu, že když přijedu do cizí země, budu muset respektovat to, jak to tam chodí. I když je Japonsko úplně jiný svět, oproti tomu, co jsem doposud zažil, myslím si, že jsem neměl žádný problém si tady na vše pomalu zvyknout. Jedna z věcí, co pro byla nová a musel jsem si na ni zvyknout je fakt, že tetování pořád nejsou na některých místech přijatelná. Například když jdu do veřejné posilovny, musím si vzít dlouhý rukáv, abych zakryl všechna tetování, která na sobě mám. Trošku mě to štve, protože si myslím, že v dnešní době už je to všude přijatelná věc. Na druhou stranu to chápu – lidé jsou tady více konzervativní a některé věci jsou tu zkrátka jiné než třeba v Evropě. Proto se to snažím respektovat.

Využíváš mySASY i v Japonsku?

Cestuje se mnou všude. Jak na OH, tak i teď mám mySASY s sebou v Japonsku. Nejvíc ho využívám během léta, když si vytvářím individuální přípravu, ale i během sezóny, kde máme jasně stanovený rozvrh tréninků. Tehdy jej využívám, abych poznal, jestli mám dost energie na to, abych si přidal nějaký trénink či posilovnu.

Běžně hráváte i tři zápasy týdně. Projevilo se toto tempo i na výsledcích tvého měření HRV?

Je to tak. V některých týdnech se hrají až tři zápasy s tím, že o víkendu se hraje tzv. back to back, což znamená sobota a hned neděle proti stejnému soupeři. Hrát dva zápasy po sobě jsem zažil naposledy někdy v dorostu. Je to hodně náročné pro tělo a hrozí i větší riziko zranění. Určitě se to projevuje i na měření HRV. Je to něco, na co jsem si musel chvíli zvyknout, ale o to víc se snažím regenerovat. Spánek, strava, aktivní regenerace, doplňky výživy, kontrola síly těla. To všechno jsou důležité faktory pro to, aby byl člověk připravený na další zápasy.

Co obnáší tvá aktivní regenerace?

Někdy beru i posilovnu jako součástí aktivní regenerace. Nejde v ten moment o budování síly nebo výbušnosti, ale spíše o odreagování. Jinak mám velmi rád ledovou vodu a kryokomory. Asi před dvěma roky jsem si pořídil lymfodrenážní kalhoty (Normatec), které jsou super regenerací. Beru si je vždy s sebou i na výjezdy na venkovní zápasy.

Ty mySASY používáš už delší dobu, jaký je pro tebe jeho hlavní benefit?

To, že můžu každý den vidět, jak je moje tělo zregenerováno a připraveno na trénink. Jedna věc je vlastní pocit a druhá je, když to mám přesně změřeno pomocí mySASY a můžu se spolehnout na konkrétní data.

Jak konkrétně jsi využil výsledky měření HRV pomocí mySASY v přípravě na kvalifikaci a následně na OH?

Jak jsem řekl, nejvíce ho využívám v letní přípravě. To je čas, kdy si všechny tréninky, jak basketbalové, tak i v posilovně, tvořím sám. Podle mySASY poznám, kolik mám energie a na kolik můžu svůj den využít pro trénink. Léto před olympiádou tomu nebylo jinak.

Když se dostáváme k olympiádě, jaká byla atmosféra během zápasů bez diváků?

Samozřejmě to byl super zážitek, když se člověk zamyslel nad tím, že hraje na olympiádě. Bohužel přímo v prázdné aréně pro x tisíc lidí nebyla atmosféra stejná, jako kdyby byla aréna po střechu plná fanoušků. Určitě by to bylo úplně něco jiného. Zároveň si myslím, že jsme pořád všichni z celého národního týmu rádi za tu zkušenost – hrát na OH.

Co sis v Tokiu, mimo basketbalu, nejvíce užil? Byl čas i na poznávání?

Předloňská sezóna byla poměrně náročná. Šedesát zápasů je opravdu hodně. Ale vždycky, když jsem měl alespoň chvilku volno, snažil jsem se vidět a poznat co nejvíce z místní kultury.

Japonsko je země, která mě vždycky hodně lákala. Konkrétně Jokohama a sousední Tokio jsou skvělé oblasti, kde je spousta úžasných míst k vidění

Ať už v klubové nebo reprezentační kariéře máš za sebou spoustu nervydrásajících zápasů. Co ti před nimi nebo během nich pomáhá k lepšímu výkonu? Máš nějaký svůj rituál?

Asi žádný velký nemám. Snažím se všechny věci dělat konstantně stejně před každým zápasem. Při cestě do haly si čtu svoje poznámky, abych si připomněl pár myšlenek, které mi v daný okamžik pomáhají a povzbuzují mě. V hale před zápasem se snažím soustředit a poslouchám ve sluchátkách svoji oblíbenou hudbu – nejčastěji je to Sergei Barracuda.

TIP: Přečtěte si další zkušenosti a příběhy sportovců, kteří ke svému tréninku využívají mySASY!


 

Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert rovněž zdarma.

© 2023 mySASY