CZ EN DE NEW

Rozhovor s elitním kajakářem Martinem Halčinem.zpět

Martin Halčin

je 29-ročný slovenský reprezentant vo vodnom slalome. Slovenský elitný kajakár má po sezóne, ktorá bola poznačená pandémiou. Po návrate z tradičného sústredenia v Austrálii sa všetko zmenilo. Prispôsobiť tomu musel aj tréningový proces. V riadení tréningu mu pomáhalo aj mySASY. Martin sa s nami podelil o jeho bohaté skúsenosti s meraním HRV.

Foto: copyright Peter Brichta

 

Keď sa zrušili preteky, pokračovali ste v plnej príprave alebo ste zaradili ľahší tréning?

Bolo to chaotické, vlastne ako všetko v jarných mesiacoch. Posúvali sa nám termíny, kedy mali z ICF (Medzinárodná kanoistická federácia) rozhodnúť o pretekoch a celej sezóne. Takže sme sa rozhodli pripravovať sa v režime ako na jar - väčší objem tréningu, veľa doplnkových aktivít (bicykel, beh, trx,…) keďže z takéhoto režimu vychádza následné prípadné ladenie formy.

V lete sa napokon rozbehol aspoň National Cup, ktorý ste celkovo vyhrali. Bola teda motivácia pretekať vysoká?

Celé leto som dúfal, že sa budeme môcť zúčastniť aspoň európskeho šampionátu v Prahe. Nenašla sa, bohužiaľ, možnosť ako sa zúčastniť a teda ostal “len” National Cup. Preteky sú najlepší tréning a motivácia nechýba nikdy, podarilo sa mi pár kvalitných jázd, na ktoré chcem znovu nadviazať budúci rok.

Nemrzí vás, že ste mali natrénované a slušnú formu, no nemohli ste to ukázať na svetovej úrovni?

Samozrejme, že ma to mrzí. Trénujem a pripravujem sa primárne na medzinárodné preteky. Snáď budúci rok sa vrátime do starých koľají.

 

Foto: copyright Peter Simonides, první z leva Jakub Grigar (také klient mySASY) a Martin Halčin uprostřed.

 

Poďme ku mySASY. Ste dlhodobým užívateľom. Kedy ste ale počuli o mySASY prvý raz a kedy ste začali s meraním?

Informácie som mal pomerne čerstvé od rozbehu na Slovensku, keďže Sašo Slafkovský spolupracuje naozaj od začiatku s mySASY a Dukla sa tiež chopila príležitosti a vytvorila spoluprácu.

V čom vám mySASY dáva najväčší zmysel a v ktorom období vidíte najväčší prínos sledovania HRV?

Mne osobne dáva najväčší zmysel pri dávkovaní intenzity, čo beriem ako základnú myšlienku projektu. S tým, samozrejme, súvisí nárast výkonnosti, ktorý som pozoroval prakticky od začiatku využívania. Čo sa týka období, tak je to v súťažnej sezóne, ale taktiež pri náročných sústredeniach v príprave.

Viete uviesť príklad, kedy ste po meraní pozmenili tréning v daný deň?

Takých dní bolo hlavne na začiatku snáď nespočetne veľa. ???? Príklad - bežecké sústredenie, druhý deň napriek plánu som urobil o jeden tréning menej, čo mi umožnilo po týždni ku koncu sústredenia urobiť napriek zaužívanému plánu tri tréningy vo vysokej intenzite navyše.

Ktorá z funkcií je pre vás najdôležitejším parametrom?

Riadime sa primárne grafom a umiestnením výsledku za daný deň v ňom, samozrejme, dopĺňaním vs spotrebou.

Prekvapilo vás v niečom mySASY? Prípadne ste si niečo potvrdili?

Zo začiatku bolo prekvapení veľa, takmer každý týždeň. Potvrdil som si to, čo sme vedeli dlhšiu dobu. Veľa voľna mne osobne nerobí dobre, práve naopak.

Prečo by ste meranie HRV odporučili ďalším športovcom?

Každý narazíme po rôznom čase na istý strop našich možností sa rozvíjať a skúšame nové veci (strava, doplnky, nový typ tréningu, …). mySASY je za posledné roky pomôcka, ktorá mi pomohla najvýraznejšie posunúť sa ďalej.

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme pevné zdravie a veľa úspechov.

 

© 2023 mySASY