CZ EN DE NEW

Rozhovor s Petrem Šarapatkou: mySASY je můj konzultant, pojistka, kamarád, který teď zaskakuje za mé trenérské oči.



zpět

Rozhovor s Petrem Šarapatkou:

mySASY je můj konzultant, pojistka, kamarád, který teď zaskakuje za mé trenérské oči.

Petr Šarapatka

Atletický trenér ASK Slavia Praha. Od roku 2007 vedoucí trenér SCM a od roku 2017 vedoucí trenér národní sekce překážkářů v SCM. V roce 2016 získal ocenění pro úspěšného trenéra od pražského atletického svazu. V roce 2019 slavil titul mistra ČR družstev dorostenců jako vedoucí družstva.

Jak jsi se o mySASY dozvěděl a jaký byl tvůj první názor na tento systém?

Jak jsi se o mySASY dozvěděl a jaký byl tvůj první názor na tento systém?

Můj dlouholetý svěřenec, finalista MČR dospělých na 400m.př. v létě a 400m hladkých letos v hale Martin Růžička je od roku 2017 sparing partnerem dvojnásobné mistryně světa na 400m.př. Zuzany Hejnové, která mySASY používala už v roce 2018. Ten mi o tom řekl. Zaujalo mě to, ale ještě to nebyl úplně impulz k tomu, abych se o mySASY začal aktivně zajímat.


A ten přišel kdy?

Hlavní boom v celé mé tréninkové skupině atletů ASK Slavia Praha - aktuálně trénuji 40 atletů od dorostu až po dospělé - nastal až po návštěvě bývalého atleta, Pavla Mráze, konzultanta mySASY,  na našem letním soustředění v Bílině v srpnu 2019, kde nás s celým systémem detailně seznámil.


A pak jsi se do mySASY již naplno vrhl?

Přiznávám, že nikoliv. Z počátku jsem samozřejmě byl výrazně skeptický - vždyť já přeci vím, co mé svěřence zatáhne a po čem si odpočinou, na to nepotřebuji nějaké přístroje. Nicméně hned v srpnu 2019 si asi 10 mých svěřenců aplikaci zakoupilo a já se rozhodl to pořádně prozkoumat. Dnes již mySASY používám zcela pravidelně s 25 svěřenci více jak 6 měsíců „průzkum“ se tedy zdá se podařil.


Co nejvíce ovlivnilo tvé rozhodnutí pustit se do toho s takto velkou skupinou?

Začátky měření v srpnu a září byly, jak z mého pohledu, tak z pohledu mých svěřenců, mírně rozpačité. Samozřejmě jsme odchovanci kritického myšlení a neustále byly pochybnosti, typicky: „Může to být jen komerce. Nefunguje to na sprintery. Tento výsledek je přeci blbost, vždyť musí být teď nahoře, když si odpočinul, apod.“, jenže  paradoxně díky tomu, že se do testování zapojila velká skupina závodníků, začaly se najednou, jako by vhledem, objevovat souvislosti. Zjistili, jsme např. že běžci velmi špatně reagují na úplné volno, že existují typy závodníků, které vždy zvedne posilovna atd.  A tak jsme postupně začaly přínos mySASY chápat.


A našel bys nějaký klíčový moment, který tě o mySASY již zcela přesvědčil a zbavil tě všech pochybností?

Ano, za velmi důležitý považuji moment na konci měsíce září 2019, kdy jsem z ustáleného typu rozcvičování před důležitými závody - finále MČR družstev - zkusil, místo obligátních šesti rovinek (pozn. tradiční atletické předzávodní rozcvičení) poslechnout mySASY, a jako rozcvičení s každým udělal to, co mu opakovaně, teď již hlavně měřitelně, udělalo podle mySASY dobře - běžci šli tempa, silové typy tonizaci v posilovně atd.. Efekt byl prakticky 100%, osobní rekordy a více než kvalitní výkony prakticky na konci sezony, kdy se s tím vůbec nepočítá. Navíc titul mistra ČR v družstvech, tedy spokojenost. Definitivně pak mySASY zvítězilo další návštěvou Pavla Mráze na našem podzimním soustředění na šumavském Zadově, kde jsme již rozebírali konkrétní měření jednotlivých sportovců i s nimi a pochopili spoustu dalších detailů. Zkráceně tedy: právě ta velká skupina a velké množství pozorovaných a vzájemně porovnatelných dat mi postupně otevíralo oči až jsem se to rozhodl naplno vyzkoušet a bylo to (smích).

 

Dnes již mySASY používáš zcela samostatně, jak dlouho ti trvalo se práci s mySASY naučit? Přišlo ti to náročné?

 

Dnes již mySASY používáš zcela samostatně, jak dlouho ti trvalo se práci s mySASY naučit? Přišlo ti to náročné?

Učím se pořád, ale subjektivně vnímám obrovský posun ve vnímání celého systému, nejdříve - opravdu asi první čtvrt roku, jsem měl z mySASY pocit, že je to neproniknutelná věda, kterou nikdy nedokážu uchopit. Následoval další čtvrt rok, který bych pojmenoval "přeceňování výsledků". Prostě často, bohužel i na základě mé nesprávné interpretace, jsem se držel striktně měření tzn. nízké číslo = žádný nebo lehký trénink, vysoké číslo = třískáme do toho, co se dá. Nicméně i tento upjatý pohled, dle výsledků dosažených v halové sezoně poměrně fungoval, i když měl své rezervy. Nyní, tedy po necelých osmi měsících každodenního používání vnímám mySASY, jako onoho, již v úvodu zmíněného, konzultanta, pojistku a kamaráda, který mi ukáže míru možného zatížení a řekne u koho ještě ano a u koho už pozor.

 

Co bys doporučil všem trenérům, kteří se chtějí mySASY naučit používat v tréninku skupiny sportovců?

Dát sobě i mySASY čas na vzájemnou souhru, hodně o tom přemýšlet a určitě využívat, alespoň zpočátku, nabízené konzultace naměřených dat s odborníky v mySASY.

 

Jak hodnotíš aktuální situaci kolem Covid-19. Zkomplikovala nějak tvé tréninkové postupy a plány?

Určitě zkomplikovala, místo každodenního kontaktu se svěřenci na stadionu, někdy i dvakrát denně, trénuje nyní každý sám, nebo maximálně ve dvojicích někde na zahradách, v lesích, v parcích na polních cestách, podle tréninkových plánů. Já pak sedím zhruba 6 hodin denně u počítače a odpovídám na zprávy a videa mých svěřenců, které mi posílají, jako feedback o jejich tréninku. Přiznám se, že první týden to pro mne byl prakticky odpočinek a byl jsem rád, že na stadion nemusím, ale teď už se mi opravdu stýská a mám chuť trénovat a být na stadionu snad větší, než kdykoliv před tím.

 

Tomu rozumím a držím pěsti, aby se stadiony co nejdříve otevřely. Mohl bys mi ale popsat, jak vlastně řešíš trénování svých svěřenců na dálku a jak ti v řešení této situace pomáhá mySASY?

Každý obdrží, vždy od pondělí do následujícího úterý individualizovaný tréninkový plán, dle skupin disciplín, věku a zaměření mých svěřenců - snažíme se držet zažitý rytmus tréninkových mikrocyklů a jedeme model 2x těžký a 1x lehký týden. Právě jsme v druhém tzn. těžkém týdnu (mikrocyklu), druhého objemového modelu (ten je celý přidaný, protože se odsouvá zahájení závodního období a my jsme tak mohli zůstat o tři týdny déle ve všeobecné části jarního přípravného období). Důležitost mySASY pro sledování mých svěřenců paradoxně s touto situací výrazně vrostla. mySASY mi nyní zastupuje oči a trenérský cit - svěřence reálně nevidím, nevidím, že už nemohou, já nemohu vnímat jejich projevy fyzické i psychické únavy - to po zprávách a z videí opravdu nejde. Spoléháme tak na měření mySASY a dovolím si zde uvést jednoduchou poučku pro svěřence, kterou uvádím v hlavičce tréninkového plánu, kdy se vracím se v čase trochu zpět a hrajeme se svěřenci hru: ,,držíme se přesně mySASY měření":

  • budete-li mít měření nad 95 Aktuální kompenzaci (AK), kašlete na všechno a do tréninku bouchejte, co to dá;
  • budete-li v intervalu 85-94 AK, trénink jděte na 90%, tak jako bych Vás já posunul o skupinu níže;
  • budete-li mít pod 85 AK, trénink jen absolvujte, odchoďte, ale na nulové intenzitě, s nulovým úsilím;
  • bude-li někdo mít delší dobu výsledky pod hranicí 85 AK tak, mne budete kontaktovat a společně najdeme příčinu a pokusíme se nasadit Vás zpátky na koleje.

 

To je super zjednodušení a zdá  se, že ti super funguje. Objevil jsi díky mySASY něco zajímavého v tréninkových výsledcích svých svěřenců, co významně ovlivňuje tvé tréninkové plány?

Odpovím spíše úsměvnou historkou, mám svěřenkyni velmi dobrou osmistovkařku, nyní již pravidelnou finalistku MČR dospělých, která na začátku měření měla dlouhou dobu velmi špatné hodnoty mySASY, dokonce jsme museli aplikovat tzv. slepé měření, kdy si svěřenec sám nezobrazuje své výsledky a já jí první měsíce přípravy, jak už jsem na to narazil dříve, často i z důvodu mé chybné interpretace výsledků tréninky krátil, ubíral jí a snažil se ji za každou cenu vyodpočívat do superkomenzace. To bylo něco pro tuto slečnu, která by trénink neošidila nikdy v životě - vždyť ta ,,blbá aplikace" jí kradla možnost pořádně trénovat). Zlom nastal po těžkém podzimním pátečním tréninku dlouhých temp, kdy najednou byla v sobotu ráno zkompenzovaná na pro ni rekordní hodnotě a v plánu bylo volno. Já jsem, však nelenil, a po otevření mySASY jí zavolal a s touto kompenzací jí vyslal na dlouhý fartlek. To byl zlomový moment, kdy byl vlastně pro ni trénink navíc dárek, takže najednou, jako by mávnutím kouzelného proutku, to pro ni již přestala být ta ,,blbá aplikace", ale hlavně jsem zjistil, že i ty špatné hodnoty je možné rozumnou měrou rozběhat, řídit a trénink zkompenzovat.

 

To je super příklad. A protože vím, že máš hodně zkušeností také s vysledováním přicházejících viróz u svých svěřenců, můžeš prosím popsat i toto své pozorování?

To můžu. Hraje v tom opět myslím roli má velká skupina. Již na podzim jsem si toho všiml a nyní na jaře to bylo ještě patrnější. Jde o to, že když má některý můj svěřenec 2-3x měření mySASY s výslednou kompenzaci 65-75 v červených barvách, a to absolutně nezávisle na tréninku (u řady z nich již mám vypozorováno, které tréninky je vyčerpávají a které nakopávají, proto si toho hned všimnu, když to je najednou jinak), tak pak je často sportovec nemocný, Má teplotu nebo cokoliv jiného. mySASY mi tak hodně pomáhá včas zpozornět a zařadit co nejdříve úpravu tréninku, aby organismus měl dostatečnou sílu na vypořádání se s atakem nemoci. Zúročilo se nám to ve zkrácení doby návratu sportovců zpět do tréninku.

Kdybych tě porosil o radu, jak to udělat, aby se mi ochotně měřila celá skupina, měl bys nějakou?

Kdybych tě porosil o radu, jak to udělat, aby se mi ochotně měřila celá skupina, měl bys nějakou?

Mám obrovské štěstí, že mám ve skupině 20 mladých, ale hlavně 20 už dospělých odchovanců, z nichž jsou někteří poměrně silné osobnosti, které byly hned v té první srpnové várce průkopníků. Navíc jsou to všichni gymnazisté nebo vysokoškoláci, kteří jsou novým věcem a technologiím poměrně otevřeni. Když pak mladí, zjistili, že staří mySASY používají, a že jim podle toho upravuji trénink - každé ráno po snídani na podzimních soustředěních jsme se dívali na výsledky společně a hned si dělali závěry (ty dneska méně a pomaleji, tobě můžeme přidat atd.), tak to chtěli začít používat také, a samozřejmě je tam obrovský vliv Pavla Mráze a jeho návštěv na našich soustředěních. Ostatně, co vím, díky nim se k mySASY znovu vrátila i Zuzana Hejnová a vlastně celá skupina trenérky Dany Jandové, jejíž členové byli na šumavské přednášce také. Oni, Ti atleti, sice na přednáškách a prezentacích vypadají, že si hrají s telefony nebo spí, ale podprahově asi něco opravdu vnímají a určitě o tom přemýšlejí, takže vlastně asi stačí si pozvat na soustředění Pavla Mráze, a pak trpělivě pracovat se všemi, kteří si mySASY pořídí, než se nabalí ti ostatní :-).

 
Napadá tě ještě cokoliv, co bys chtěl dodat, abys pomohl kolegům trenérům práci s mySASY si rychleji osvojit?

Klidně se mne zeptej za další půl rok, možná rok - teď to vnímám absolutně jinýma očima, než v srpnu, v říjnu, v lednu je to jako při řízení auta, nejprve z toho máš trošku strach, pak to objevuješ, ale máš z toho nervy, pak už to celkem umíš, ale začínáš riskovat a potřebuješ dostat za uši, abys našel pokoru a teprve potom se s tím opravdu sžiješ, získáš pokoru, respekt a tu dovednost si zvnitřníš - tak přesně tam s mySASY zatím nejsem, ale denně mám k dispozici tolik dat a zpětných vazeb, že doufám, že jdu po správné cestě.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdaru, pevné zdraví i úspěšnou sezónu, která snad již brzy začne, abyste vše natrénované mohli náležitě zúročit. Držíme pěsti.

© 2023 mySASY