CZ EN DE NEW

Rozhovor s trenérem MMA André Reindersem.



zpět

André Reinders

Bývalý český bojovník, aktuálně trenér smíšených bojových umění a zakladatel sportovního klubu Reinders MMA.

Více informací o něm najdete ZDE.

MMA je v ČR poměrně mladý sport, který si získává stále více fanoušků. Čím si tento sport získal právě vás?

V té moderní formě je MMA skutečně mladý sport, nicméně je potřeba vnímat, že své kořeny má již v Antice jako tzv. Pankreation (všeboj), který byl součástí již úplně prvních olympijských her. Mě samotného si tento sport získal především pro svou komplexnost. Kdy opravdu v těch počátcích MMA, to bylo tzv. valetudo („vše dovoleno“), kdy šlo o porovnání, které bojové umění je lepší, až se přišlo na to, že vlastně každý ten bojovník musí umět širokou škálu technik ze spousty sportů. A není to jen o té technické stránce, ale je to také extrémně kondičně náročný sport, protože ten sportovec musí být vybaven nejen silovou vytrvalostí, ale také maximální silou, dynamickou silou, koordinací a to vše by měl ideálně celý zápas mít pod kontrolou.

 

V roce 2019 vás ve Fighter's Magazinu a na webu MMA Shorties vyhlásili v anketě Trenér roku na 2. místě. Čím si myslíte, že váš trenérský styl vyniká? Máte nějakou trenérskou filosofii?

Přesně tak, umístil jsem se druhý za Iljou Škondričem, z gymu OFA Management, který je už mnoho let nejlepším gymem na MMA v Československu, díky čemuž mají hodně slušné know-how. Já to ovšem nevidím tak, že by to bylo o jednotlivci, nýbrž o práci a bojovnosti našich bojovníků a samozřejmě je to také o trenérském týmu, kde funguji jen jako jakýsi head coach nebo manažer týmu. Takže mi s tím pomáhá hodně dalších lidí, ať už jsou to specialisti na kondiční přípravu, kluci z Top Atlet – Jiří Kilingr, Maikol Tallarini – nebo specialista na grappling Nikita Simanenkov, náš boxerský trenér Michal „ZUB“ Novotný, a samozřejmě naši trenéři pro zápasovou přípravu Jan Hocko a Artur Omarov. Takže si myslím, že to, co náš odlišuje je asi to, že jsem se snažil sestavit tým kvalitních trenérů, kteří se neustále na sobě snaží pracovat, zlepšovat se a být progresivní, což je možná i má osobní charakteristika, a proto jsem také měl zájem o mySASY. Myslím si, že se asi proto teď tak daří, protože jdeme stále kupředu, zkoušíme nové trendy a nepřestáváme hledat nové inspirace a způsoby jak se posouvat kupředu a zlepšovat se.

 

Ještě před startem karantény jste se spolu s vašimi 10 bojovníky rozhodli vyzkoušet na 2 měsíce mySASY. Co vás k tomuto kroku vedlo? Jaká byla vaše očekávání?

Všichni vědí, že pro vrcholný sportovní výkon je velmi důležitá správná tréninková zátěž a že šampioni se rodí v tělocvičně. Už dávno neplatí, čím tvrdší trénink, tím lepší. Přitom ale není úplně zřejmé, jak trénink nastavit správně každému na míru. Když jsem zjistil na jedné z přednášek o tréninku (tuším, že to bylo na přednášce pana doktora Dostála), že existuje systém mySASY, který by s tímto mohl pomoci, chtěl jsem jej vyzkoušet a přizval jsem k tomu 10 našich profíků, abych mohl pozorovat ty rozdíly.


Test byl ovlivněný karanténou a významným narušením tréninkového i zápasového rytmu vašich sportovců, nicméně, dokázal byste zhodnotit přínosy mySASY popř. naplnění vašich očekávání pro váš MMA trénink?

Jak jsem říkal, trénink musí být správně nastavený a mySASY v tom skvěle pomáhá, protože nám řekne, jak ten trénink může být náročný (intenzivní), tudíž si můžeme dávat pozor, abychom nepřetrénovali, nebo naopak dotrénovali. A to je vlastně také velmi zajímavé, protože každý sportovec je přeci jen jiný, má jinou tréninkovou kapacitu a může zvládnout třeba více jen si to třeba trenér neuvědomí, nebo ten sportovec sám. Je sice pravda, že spousta z nich své tělo zná a nějakým způsobme již instinktivně reagují, když se cítí přetrénovaní nebo prostě nejsou v pohodě, tak trénink třeba sami od sebe zruší nebo jej upraví. Na druhou stranu jsou ale kolikrát dobře naladění a trénink jim nesedne. Díky tomu si uvědomují, že ve skutečnosti nemusí jejich pocity korespondovat s tím, jak je jejich vnitřní systém připraven na trénink a mySASY toto za ně vyřeší, tzn. víme, kdy ten trénink bude mít efekt a kdy nikoliv, a to se nám potvrdilo.


Jak se vám s mySASY pracovalo?

Já mám tady v ČR vlastně největší profesionální MMA tým, takže i pro mě samozřejmě náročné to vše zorganizovat, a tady mi mySASY moc pomáhá, protože se ráno de facto můžu podívat, jak na tom jednotlivě mí svěřenci jsou a poznám, jak který bojovník je připraven absolvovat, co pro něj chystám. Např. náročné sparingy, což je v MMA asi netěžší typ tréninku. Ráno se můžu podívat, že někteří na to nejsou úplně připraveni a můžu jim dát lehčí tempo nebo ten trénink prostě nahradit. Naopak u některých vidím, že jejich tělo je ready a i když třeba nejsou zrovna psychicky naladěni, můžou do toho tréninku pořádně šlápnout. A takto lze regulovat ten tréninkový proces a mít jej maximálně efektivní.


Nestěžovali si vám sportovci, že na to ranní měření nemají čas?

Samozřejmě práce s mySASY zabere nějaký čas, ale je jasné, že všichni sportovci by udělali cokoliv, aby, byť jen o nějaké promile, zlepšili svůj výkon, a tady to může být o procenta. Navíc víme, že spousta zranění přichází z důvodu přetrénování, čemuž se pomocí mySASY dá také dobře předejít. Což je extrémně důležité, protože přerušení kariéry kvůli únavovému zranění je velký problém.. Proto podle mě těch 15 min po ráno není zase takový problém, když si sportovec uvědomí, co tím získává. A stejně tak by neměl být pro trenéra problém kouknout každé ráno na výsledky svých svěřenců, pokud bere jejich přípravu opravdu vážně.  

 
Jaké tedy vidíte v mySASY základní výhody a doporučení pro trénink MMA bojovníků?

Nejprve jde asi o tu jednoduchost s jakou dostanete výsledek. Stačí mobilní telefon s aplikací a ukáže vám to jestli můžeme ještě více přitlačit a nebo nikoliv. Nemusíte tak nikam chodit odevzdávat krev nebo něco podobného. Prostě se změříte a víte jak jste na tom. Navíc, když si data zpětně zanalyzujete a posoudíte, jestli trénuje dostatečně, poznáte, které tréninky nebo i tréninkové cykly jsou ty správné , poznáte, jestli jste někde neudělali konkrétní chybu, která třeba způsobí dlouhodobější snížení tréninkové kapacity a celkvoě si tak můžete vylepšovat dlouhodobě trénink.

No a pro trenéra je hlavní výhodou, že mu nikdo ze skupiny neujde z pozornosti. Když je něco špatně, hned to v tom systému vidíte. Navíc když mají vaši lidi moc dobré výsledky, tak si třeba uvědomíte,  že kolikrát zastavujete trénink dříve než by tělo ještě sneslo a ochuzujete se tak o větší tréninkový efekt, což z hlediska kariéry je velká škoda.


 
Opravdu mě těší, že jste si našel čas nám na těchto pár dotazů odpovědět. Děkuji vám, přeji mnoho dalších trenérských úspěchů a těším se na další spolupráci.

© 2024 mySASY
https://www.traditionrolex.com/24