CZ EN DE NEW

Rozhovor o mySASY s Jaromírem Pytlíkem, zakladatelem a hlavním trenérem největší evropské hokejové školy Hockey Talent Academy.zpět

Rozhovor o mySASY s Jaromírem Pytlíkem

Nedávno jsme měli možnost se osobně setkat s našim ambasadorem Jaromírem Pytlíkem, zakladatelem Hockey Talent Academy která nyní sídlí v nové hokejové hale v Telči.

Protože čtenáři tohoto článku budou určitě z různých sportovních odvětví, požádali jsme pana Pytlíka, aby nám nejprve řekl, čím ve sportu se vlastně zabývá: 

"Když jsem skočil s aktivním hokejem, začal jsem trénovat svého syna, postupně se přidávali další hráči a dnes již jsem více jak 13 let trenérem ledního hokeje, zaměřujeme se na rozvoj individuálních hráčských dovedností. Naše společnost dnes pracuje cca se 7000 hráči ze 7 států Evropy a patříme tak mezi největší hokejové školy v Evropě. Principiálně hráčům pomáháme s cíleným rozvojem dovedností, na něž v klubovém programu není tolik času."

 

To zní jako byste přišli se zcela novým konceptem tréninku, je to tak?

Dříve nebylo zvykem trénovat individuálně, a to obzvláště ne v ledním hokeji. Hodně zkušených trenérů i hráčů to nejdříve vnímalo jako úplný nesmysl, je to přece kolektivní sport, ale dnes už všechny hokejové hvězdy individuálně trénují, protože je velká konkurence a vy se prostě musíte odlišit, posouvat svoje hranice. Ostatně, kdyby to fungovalo tak, že by všichni jen trénovali stejně a pouze v týmovém programu, měli bychom celou řadu podobných hokejistů, obdivujeme však ty, kteří se vymykají. Většinou se vymykají díky individualizovanému tréninkovému programu, najímají si specialisty. Když si vezmete tréninkový program týmu, je výsledek u každého trochu odlišný, a to je potřeba vnímat. Pokud se chcete dostat na špici, musíte samozřejmě trénovat v týmu, pracovat na souhře s týmem, ale také sám na sobě a svých dovednostech, abyste cíleným tréninkem dosáhli svého potenciálu.

 

Vzhledem k rozsahu akademie, musíte mít hodně práce. Máte ještě vůbec prostor sám trénovat, nebo se už o vše stará váš tréninkový tým?

Vše je o organizaci, filozofii, metodice. Od hokejového tréninku mne nikdo nedostane, to je můj život. Metodicky vedu celý projekt, koncipuji tréninkový proces, ale zároveň i vedu spoustu mladých hráčů s potenciálem. Jezdí za mnou kluci z celého světa, moc mě to baví, a i když dostávám nabídky trénovat jinde, mám volnost, tohle je má práce, která mě naplňuje a baví. Když jsme se stěhovali z Prahy a Brna do malinkaté Telče, moc lidí tomu šanci nedávalo, byl to naopak nejlepší krok, který jsem udělal i když mu nikdo a to ani z firmy moc nevěřil. Telč mají lidé spojenou spíše s historií a cestovním ruchem, nikoliv hokejem, rychle se to ale mění i v tom je výhoda.

 

S tím souhlasím, přeci jen Telč není známá, jako hokejové město. To musel být kus práce zde takovou akademii vybudovat. A když již jsme u vaší akademie, jaké jsou její největší úspěchy?

Jeden z největších úspěchů byla asi má spolupráce s německým velkoklubem Eisbären Berlin, kde jsem dělal hlavního metodika klubu a kde jsem byl kooptován i k A-týmu, v němž bylo 12 hráčů se zkušenostmi z NHL. To byla velká trenérská zkušenost. V rámci jednotlivých hráčů jsme v projektu pomáhali řadě hráčů, kteří dnes hrají v NHL nebo byli draftováni do NHL nebo se teprve na draft chystají. Mezi ty nejznámější patří např. čeští hráči Martin Nečas, Pavel Zacha, Filip Zadina, Martin Kaut, bratři Zohornové, Matěj Pekař, Jakub Lauko, Jáchym Kondelík , nebo zahraniční Lukas Haudum, Benjamin Baugartner a další.

 

To jsou opravdu skvělé reference, nicméně mne zaujalo, že jste nezmínil svého syna, který je také velmi úspěšný - je historicky pátým nejmladším střelcem Tipsport extraligy, poté přešel do Canadian Hockey League týmu Sault Ste. Marie Greyhounds (OHL) a hrál také za českou reprezentaci U18 a U20. Zajímalo by mne, jestli se synovi ještě máte prostor trenérsky věnovat?

Na jeho tréninku se podílím od mala, někdy od věku 5 let. Vlastně díky tomu, jak jsem pracoval s ním a poté s Martinem Nečasem jsem vybudoval projekt HTA (Hockey Talent Academy). Nyní je to o dost složitější, když je v Kanadě, protože je to teď spíše na něm a programu tam. Přes léto se připravujeme opravdu svědomitě. Jakmile dorazí, přijede a bude trénovat u nás. Jsme tedy spolu dost v kontaktu. I díky mySASY ho dost dobře znám, už vím, co potřebuje a co funguje, díky tomu je trénink u nás efektivní. Čeká ho teď testování NHL DRAFT COMBINE, je třeba se dobře připravit, tak uvidíme.

Budeme držet pěsti, určitě to vyjde. A když jste zmínil mySASY, myslíte si, že se splněním vašich cílů, popř. cílů vašeho syna, pomůže také mySASY? Jak jste se vlastně k mySASY dostal a proč vás zaujalo?

Když to řeknu úplně od srdce. Poprvé jsem byl hodně skeptický a byl jsem ze staré školy, tj.  přesvědčen, že vše poznáte od pohledu, pocitem. Bylo pro mě dost sci-fi, že bych dokázal změřit centrální únavu, popř. adaptační reakci na trénink. Proto jsem byl na začátku vůči tomu hodně rezervovaný. Ale to já jsem ke všem novým technologiím, ačkoliv si myslím, že dokážu odhadnout potenciál, a asi proto jsem i přes svou skepsi do toho šel. A nyní musím přiznat, že mi to v podstatě převrátilo trenérský život, zvláště uvažování o tréninku. Víte, tréninky samozřejmě můžete mít promyšlené, můžete je mít skvěle nachytané a udělat je dobře, ale i přesto pracujete s hráčem, který má nějaké dispozice, tj. každý reaguje na trénink jinak, je v jiném rozpoložení, a to je také důležité. Mně vždy přišlo, že se jako trenéři pořád tak nějak všichni domníváme, že naše osvědčené postupy fungují na všechny stejně. Ale i díky mySASY jsem rychle přišel na to, že to tak není. A tak musím přiznat, že ze mě mySASY udělalo lepšího trenéra, protože mě donutilo nad tréninkem přemýšlet úplně jinak.

 

Jak se to projevilo? Co se stalo?

Víte, já se každé ráno probouzím docela brzy a hodně přemýšlím nad tím, jak na tom ti mí svěřenci budou a mám strašnou radost, když to odhadnu. A proto je mySASY pro mě skvělé, protože se ráno vzbudím a mySASY mi může potvrdit, jak na tom kluci jsou, vím, zda jsem pro ně udělal dobrou práci a pak podle výsledků upravím trénink, aby byl skutečně efektivní. Přístup do aplikace mají asistenti, trenéři individuální výuky, kondiční trenér a díky tomu mají všichni přehled. Někdy je pak vtipné, když za mnou někdo přijde, kdo se mnou pracuje teprve chvíli, aby se zeptal, co budeme na tréninku dělat zítra a já mu povím, že to ještě nevím (smích). Bývají hodně překvapení. Ale to mě právě naučilo mySASY, protože mi ukázalo, že reakce organismu může být opravdu různá a je potřeba s ní v tréninku počítat. Samozřejmě to není tak, že bych podle výsledku mySASY celý trénink ráno překopal, ale určitě ty zásadní věci můžu upravit, dnes už mám zkušenost a sahám do programu opravdu drobně. Proto je pro mě mySASY jedna z klíčových metod, na kterou prostě spoléhám, které věřím a kterou mám vyzkoušenou.

 

Zdá se, že mySASY opravdu skvěle ovládáte. Věřte mi, že takových trenérů je omezené množství. Dokázal byste trochu svou práci popsat, aby se třeba našli další?

Myslím si, že tím, že jsem to mohl používat na hodně hráčích, tak jsem si ověřil řadu těch zákonitostí, jak fungují u jednotlivých hráčů, které třeba znám již i tak velmi dobře protože je trénuji od mala a mySASY mi kolikrát potvrdilo některé věci, které jsem se do té doby třeba jen domníval, že by tak mohly být, ale to prostě nikdy 100 % nevíte, dokud to nezměříte. Řekl bych tedy, že mi mySASY dává jakousi jistotu, že toho hráče dobře vedu, jestli jsem správně zvolil obsah tréninku, jestli nehrozí přetrénování, nebo jestli třeba ten hráč zrovna neřeší něco o čem nevím a co by mu bránilo účinně regenerovat (typicky vztahové problémy, nové stresující prostředí atp.). Samozřejmě také výsledek hodně konzultuji také s tím hráčem a bavím se s ním o něm. Nesmí to být tabu, nebo něco ve smyslu „trenér má vždycky pravdu“. A to je možná další věc, kterou mě mySASY naučilo: Více s těmi hráči mluvit, protože je neovlivňuje jen trénink samotný, ale řada vnějších faktorů, jako psychická pohoda, jak se vyspí atp. Někteří hráči jsou složitější, a tak v začátku využívám funkci, že ten výsledek vidím jen já, ale samozřejmě chci aby hráč pochopil, že je to jeho výsledek a ať je jakýkoli, měl by ho mít rád! 

 

Kdybyste tedy měl přínosy mySASY shrnout, co byste uvedl?

mySASY mi jednoznačně zkvalitnilo můj pohled na celé trénování a trenérský styl. Navíc mi pomáhá dělat věci naplno bez rizika, protože, když chcete jít do maxima, máte jistotu, že se nejdete za hranu.

 

Dokázal byste popsat nějaké úplně konkrétní příklady, kdy vám mySASY nejlépe pomohlo a kdy případně mySASY naopak odkládáte a proč?

Mám desítky, možná stovky takových příkladů. V podstatě, kdykoliv ti hráči trénují a je odezva potvrzená, tak je to super a když naopak je odezva nečekaná, dá se to včas řešit. Kdybych to nevěděl, tak bych to nepoznal a trénoval je neadekvátně jejich stavu, což by snížilo celou kvalitu tréninku. Navíc se z toho dá poznat např. v playoff, že se něco děje, když jsou třeba 3 dny výsledky špatné a je potřeba hráče začít zavčasu šetřit, abychom mu neublížili, nepřetížili jej a mohli s ním do dalších zápasů počítat.

 

Vnímáte nějaké úskalí při měření s mySASY?

Asi to největší je, když se hráči nechtějí konfrontovat se svými výsledky. Mají jakýsi strach. A tak je problém vždy, když své výsledky hráč nevezme jako výhodu a bojkotuje to, protože si chce nalhávat, že svému tělu dokonale rozumí. Ale tak to není. To je jasné. Jenže někteří hráči si raději nalhávají, že jsou OK a raději se nezměří, aby nemuseli čelit skutečnosti, že to třeba nemají pod kontrolou. A přitom o nic nejde. Výsledek z mySASY vůbec nerozhoduje o tom, jestli jeho tým vyhraje, kolik daný hráč dá na zápase gólů nebo asistencí, kolik vyhraje vhazování, soubojů, jak pomůže svému týmu. mySASY jen může pomoci trénovat chytřeji, takže hráč tak bude lepší a lepší, plus trenérovi může mySASY pomoci s tréninkem nebo nasazením do hry, aby hráč mohl odehrát zápas v lepším rozpoložení.

 

Máte nějaké trenérské motto? A souvisí toto motto nějak s mySASY?

"Hledám cestu kudy ještě nikdo nešel." To neznamená, že musíte pořád něco nového hledat, ale spíše, že nejste uzavřen novým příležitostem a možnostem. A mySASY je přesně takovou cestou, kterou zatím ještě mnoho lidí nešlo, přestože je zřejmé, jak obrovský potenciál v tomto systému vězí. Pro některé je ovšem opravdu obtížné. To jsem takhle mySASY ukazoval generálnímu manažerovi jednoho finského hokejového velkoklubu a on mi říkal, že to je super a daleko lepší než to, co používají oni. A přesto zůstali dále u systému, který jim jen radí, jestli trénovat nebo netrénovat, což je v momentě, kdy můžete mít mySASY dost málo. Navíc je rada „netrénovat“ dosti zavádějící.

Někde jsem četl, že ve světe je jen 3 % inovátorů a 12 % brzkých osvojitelů, tedy ne každý je inovacím otevřen.  S tím se ale asi potýká každá nová technologie. Jsme rádi, že vy jste inovátor ;). Když ovšem zmiňujete týmy, měl jste někdy příležitost používat mySASY také při tréninku celého týmu či skupiny hráčů? Dokázal byste nám říci nějaké nápady, rady, či zkušenosti k týmovému využití mySASY? 

Ano, používám to ve své celoroční akademii, kde s hráči dělám denně, je to poměrně jednoduché. Nejprve jsem si vysledoval, jaké typy tréninků vyhovují, kterým typům hráčů. Vznikly nám pak takové 3 skupiny hráčů, kteří reagovali podobně a kterým seděly podobné tréninky. Tyto skupiny pak měly trochu odlišný program. Nejde ovšem o to, že by trénovali úplně jinak, spíše upravujete objemy, intenzitu, někomu jej zvýšíte, někomu snížíte, prostě podle toho, jak komu co sedí. A pak pracujete s těmito skupinami již docela snadno, sledujete aktuální kompenzaci a výsledky. To je celé.

 

Myslím si, že jsme si toho řekli opravdu hodně a že vaše zkušenost s mySASY je výjimečná. Je něco, co byste určitě chtěl dodat?

Myslím, si že vše potřebné asi padlo. Zásadní je, aby hráči i trenéři pochopili, že výsledky mySASY slouží hlavně k jejich vlastnímu prospěchu, protože se o svém těle dozví spoustu nového. Taky by si měli pamatovat, že špatný výsledek není žádná prohra, nýbrž příležitost, protože zjistíte, kudy cesta pro vaše tělo nevede a kudy naopak ano. Možná bych tady ještě dodal, že je spousta trenérů i hráčů, kteří mySASY ani nevyzkoušeli, nebo si nenechali naměřené výsledky vysvětlit a už to někde odsuzují, aniž by věděli, k čemu se to používá, a to zpravidla jen proto, že jde o ranní diagnostiku, která trvá cca. 15 min. To je ale asi úděl každého nového špičkového produktu. Není pro každého. Takže asi tak. Já jsem s mySASY maximálně spokojený a nedám na ně dopustit. Díky moc za rozhovor :).

 

 

Moc děkujeme. Bylo nám obrovskou ctí. Držíme pěsti a věříme, že snad mySASY jako jeden z dílků celé tréninkové skládačky pomůže k dosažení dalších úspěchů vás i vašich svěřenců.

© 2021 mySASY